مهاجرت به استرالیا

برای دریافت اقامت استرالیا دو حالت وجود دارد. اقامت موقت یا اقامت دائمی. اقامت موقت به شهروندان غیر استرالیایی اجازه می دهد برای مدت زمانی مشخص در استرالیا و متناسب با ویزایی که دارند، اقامت داشته باشند. اقامت موقت استرالیا از طریق ویزای خانوادگی، توریستی، تحصیلی، کاری یا پزشکی و … بدست می آید. بیشتر این روش های اقامت موقت در اصل مسیری برای دریافت اقامت دائم استرالیا می باشند.

اقامت استرالیا

برای درخواست ویزا اقامت استرالیا پیش نیازهایی لازم می باشد که بعضی از آن ها باید در زمان ارائه درخواست را تامین  گردد، در غیر این صورت ورود به استرالیا امکان پذیر نمی باشد. تمامی ویزاهای استرالیا نیازمند تاییدیه سلامتی و شخصیتی و معیارهای منافع عمومی هستند.

با توجه به نوع ویزا و درخواست اقامتی، شرایط و زمان لازم برای دریافت ویزا متفاوت می باشند. اما طبق یک قاعده کلی دولت استرالیا، روند پاسخگویی به درخواست هایی که منفعت بیشتری برای این کشور داشته باشد، سریع تر می باشد. برای مثال شخصی که از طریق ویزای کاری (Skill worker) اقدام می کند، کمی زودتر می تواند ویزا را از شخصی که از طریق خانوادگی  (family  visa) اقدام می کند دریافت کند.

اقامت دائم استرالیا

برای دریافت اقامت دائم استرالیا، درخواست کنندگان باید حداقل 2 سال از 5 سال در استرالیا بوده باشند، یعنی اینکه در 5 سال گذشته که به طریقی اقامت موقت را دریافت کرده بودند، 2 سال در استرالیا مجموعا زندگی کرده باشند، در این صورت می توانند درخواست اقامت دائم دهند.

اقامت استرالیا

پرت استرالیا

استرالیا

استرالیا جز کشورهای متحد المنافع می باشد که شامل مجموع الجزایر کوچکی است که با هم تشکیل یک قاره را می دهند. استرالیا ششمین کشور وسیع دنیا  و از اولین کشورهای بود که دموکراسی را در دنیای مدرن ایجاد کرد. کشور متحد المنافع استرالیا در سال 1901تشکیل شد که شامل شش منطقه و مجموعه الجزایر است که دارای سیستم حکومتی لیبرال دموکراسی است. جمعیت آن 24 میلیون نفر می باشد که در مرکز و مناطقع شهری در شرق و جزایر متمرکز هستند.

استرالیا کشوری ثروتمند و پیشرقته و توسعه یافته در جهان می باشد به گونه ای که 12 امین کشور اقتصادی دنیا به شمار می آید. در سال 2015 نیز، با متوسط رشد اقتصادی 2/9%، 25 امین سال را با رشد اقتصادی همواره صعودی طی کرد. در شاخص توسعه انسانی سازمان ملل متحد نیز، دومین کشور است.

ویزای توریستی استرالیا

ویزای توریستی شماره 600 استرالیا مخصوص کسانی است که می خواهند سفری به استرالیا داشته باشند. ویزای توریستی معمولا دارای اعتبار 3 ماهه هستند. همچنین تغییر این ویزا، به ویزاهای دیگر استرالیا مانند ویزای اقامت دائم وجود ندارد. این ویزا به دسته های زیر تقسیم می شود.

 • ویزای توریستی خانوادگی
 • ویزای توریستی تجاری
 • ویزای توریستی کاری
 • ویزای توریستی پزشکی

شرایط مهاجرت به استرالیا

شرایط مهاجرت به استرالیا با توجه به نوع ویزای مورد نظر و شرایط شما متفاوت می باشد. برای مثال اگر قصد سرمایه گذاری در استرالیا را دارید، باید از طریق ویزای سرمایه گذاری استرالیا اقدام کنید که نیازمند سرمایه قابل توجه ای می  باشد. یا شاید بخواهید از طریق ویزای تحصیلی استرالیا اقدام کنید، که در صورت داشتن بورسیه تحصیلی از دانشگاه های استرالیا، نیاز به سرمایه نخواهید داشت.

در هر صورت بهتر است قبل از هرگونه اقدام ویزاهای مختلف استرالیا را بررسی کنید و بهترین ویزا را با توجه به شرایط خودتون انتخاب کنید.

مهاجرت به استرالیا از طریق کار

مهاجرت به استرالیا از طریق کار نیازمند بدست آوردن امتیازهای لازم مهاجرت به استرالیا می باشد. متقاضیان می توانند از طریق ویزاهای استرالیا برای این کار اقدام کنند.

ویزای 189 استرالیا

ویزای 189 استرالیا، ویزای اقامت دائم می باشد، که با تامین حداقل 60 امتیاز می توان از این ویزا استفاده کرد. این ویزای اقامت دائم بدون محدودیت و شرایط می باشد.

شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای 189

در سیستم امتیازبندی مهاجرت به استرالیا 60 امتیاز برای مهاجرت کاری نیاز است. شرایط کلی شامل:

 • سن کمتر از 50 سال
 • مدرک زبان آیلتس حداقل 6 در تمامی مهارت ها
 • ارائه سوابق کاری مرتبط با تحصیل برای مهاجرت
 • ارائه مدارک تحصیلی معتبر و ترجمه شده برای اقامت استرالیا
 • داشتن ویزای رد شده امتیاز منفی به حساب می آید و ممکن است پرونده مهاجرتی شما به استرالیا رد شود.

ویزای 190 استرالیا

ویزای 190 نیز مانند ویزای 189، ویزای اقامت دائم می باشد با این تفاوت که معمولا افرادی که 55 امتیاز کسب می کنند از این ویزای برای جبران 5 امتیاز خود استفاده می کنند. با دریافت اسپانسر ایالتی این 5 امتیاز از سوی ایالت استرالیا بدست می آید.

ویزای 489 استرالیا

ویزای 489 استرالیا، مخصوص متقاضیانی است که نتوانستند از طریق دو ویزای قبلی برای مهاجرت به استرالیا اقدام کنند. دولت استرالیا به متقاضیان یک ویزای موقت 4 ساله (ویزای 489) می دهد که در صورت تامین شرایط لازم به ویزای اقامت دائم تبدیل می شود.

در طول این 4 سال ویزای موقت، متقاضیان باید 2 سال اول اقامت خود در استرالیا را در یک منطقه کم جمعیت زندگی کنند و همچنین 1سال از این 2 سال را به صورت کامل و تمام وقت در آن جا کار کند تا بتواند اقامت دائم را بدست آورد.

هزینه مهاجرت به استرالیا

هزینه مهاجرت به استرالیا با توجه به روش مهاجرت به استرالیا متفاوت می باشد. اما توصیه می شود که پول کافی برای تامین حداقل چند ماه اول زندگی در استرالیا را به همراه خود ببرید.

مراحل مهاجرت به استرالیا

 • انتخاب شغل مورد نظر جهت مهاجرت که در لیست مشاغل SOL قرار گرفته است
 • جمع کردن مدارک سوابق کاری و شغلی شامل قراردادها و بیمه سابقه کاری
 • ارسال مدارک سابقه کاری و سایر مدارک مرتبطه به سازمان شغلی مورد نظر در استرالیا
 • بررسی شرایط مهاجرت و پرکردن فرم EOI ( فرم EOI، به منزله درخواست شما برای دریافت ویزا است ولی به معنی دریافت ویزا نیست!)
 • استفاده از اسپانسر ایالتی
 • پذیرش درخواست اسپانسر ایالتی
 • اقدام به ثبت نام پرونده مهاجرتی و آپلود مدارک مهاجرتی لازم استرالیا
 • مشخص شدن افسر پرونده شما case officer
 • ارائه مدارک زبان انگلیسی آیلتس
 • انجام آزمایش های پزشکی و چک آپ پزشکی و گرفتن تایید عدم سو پیشینه
 • دریافت ویزای مهاجرت

migration-Australia-visa

امتیازبندی مهاجرت به استرالیا

فاکتورهای امتیاز مهاجرت به استرالیا به شرح زیر می باشند.

شرایط سنی مهاجرت به استرالیا

 • سن حداکثر امتیاز قابل کسب :30 برای سن 25 تا 32 سال
 • 18 سال تا 24 سال = 25 امتیاز
 • 25 سال تا 32 سال= 30 امتیاز
 • 33 سال تا 39 سال= 25 امتیاز
 • 40 سال تا 44 سال= 15 امتیاز
 • 45 سال تا 49 سال= بدون امتیاز

مدرک تحصیلی متقاضی مهاجرت به استرالیا

 • لیسانس 10 امتیاز
 • فوق لیسانس 15 امتیاز
 • مدرک تحصیلی دکترا 20 امتیاز
 • تحصیل در استرالیا به مدت حداقل2 سال: 5 امتیاز اضافه

مدرک زبان متقاضی مهاجرت به استرالیا

 • برای کسب امتیاز زبان، لازم است در هر 4 مهارت نمره مورد نظر کسب شود.
 • آیلتس 6 = بدون امتیاز
 • آیلتس 7= 10 امتیاز
 • آیلتس 8= 20 امتیاز

سابقه کاری متقاضی مهاجرت به استرالیا

 • سابقه کاری خارج از استرالیا: حداکثر 15 امتیاز برای سابقه بیشتر از 8 سال
 • 5 تا 8 سال= 10 امتیاز
 • 3 تا 5 امتیاز= 5 امتیاز

برای اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به استرالیا، می توانید به سایت دولت استرالیا در خصوص مهاجرت مراجعه فرمایید. اطلاعاتی در خصوص شرایط زندگی در استرالیا ، ویزاهای مختلف استرالیا، روش های مختلف مهاجرتی مانند خرید ملک یا سرمایه گذاری در استرالیا، همراه بردن خانواده- ویزای خانوادگی و اقامت در استرالیا را می توانید ببینید.

https://www.australia.gov.au/information-and-services/immigration-and-visas/migration-to-australia

اقامت استرالیا از طریق سرمایه گذاری

برای دریافت اقامت استرالیا از طریق سرمایه گذاری، 4 روش وجود دارد.

الف) ویزای نوآوری کسب و کار( The Business Innovation stream)

این حالت مخصوص متقاضیانی است که دارای مهارت های کسب و کار هستند و می خواهند فعالیت کسب و کار جدید را در استرالیا ایجاد کنند یا توسعه دهند. این افراد باید توسط دولت ایالتی معرفی گردند.

ب) ویزای سرمایه گذاری استرالیا( The Investor stream)

در این حالت سرمایه گذاران با سرمایه گذاری حداقل 1.5 میلیون دلاری در ایالات استرالیا برای دریافت اقامت اقدام می کنند. این سرمایه گذاری نیز باید در ایالت های استرالیا حفظ گردد. این سرمایه گذری نیز باید توسط دولت ایالتی تایید گردد.

ج) ویزای سرمایه گذاری قابل توجه (The Significant Investor stream)

این روش نیازمند سرمایه گذاری به میزان 5 میلیون دلار است. در این حالت نیز باید سرمایه گذاری از سوی ایالت های استرالیا یا کمیسیون تجارت و سرمایه گذاری استرالیا (Austrade) به نمایندگی از دولت استرالیا تایید گردد و حفظ شود.

د) ویزای سرمایه گذاری پریموم  ( The Premium Investor stream)

این روش سرمایه گذاری نیاز سرمایه گذاری به میزان 15 میلیون دلار می باشد که باید حفظ گردد. در این حالت کمیسیون تجارت و سرمایه گذاری استرالیا می تواند به نمایندگی از دولت استرالیا مجوز سرمایه گذاری را دهد.

اقامت استرالیا

استرالیا

تمام افراد دنیا حتی کسانی که اقامت دائم اروپا را دارند به غیر از شهروندان نیوزلند برای سفر به استرالیا باید ویزا دریافت کنند.

پاسپورت استرالیا

کودکی که در استرالیا متولد شده است و آن خانواده اقامت دائم استرالیا یا شهروندی استرالیا ( پاسپورت استرالیا) را داشته باشند، شهروند استرالیا به حساب می آید. همچنین در صورتی که خارج از استرالیا متولد شده باشد ولی خانواده آن شهروند استرالیا باشند، در این صورت نیز شهروند استرالیا ( دارنده پاسپورت استرالیا) به حساب می آید.

متقاضی پاسپورت استرالیا ( شهروندی استرالیا) بعد از 4 سال اقامت قانونی در استرالیا، که طی 12 ماه گذشته اقامت دائم (Permanent resident)  داشته است، می تواند برای شهروندی استرالیا اقدام کند و پاسپورت آن را دریافت کند. البته باید در یک مصاحبه قبل از آن شرکت کند و یک سری تعهدات دهد.

با دریافت پاسپورت استرالیایی می توان بدون محدودیت به استرالیا وارد شد یا خارج شد و از مزایای تحصیل رایگان یا با هزینه کم استفاده کرد. دولت استرالیا هم مشکلی با چند شهروندی بودن ندارد. یعنی می توان با حفظ تابعیت و پاسپورت کشور اول، تابعیت و پاسپورت کشور استرالیا را نیز دریافت کرد.

البته در کنار سایر فواید شهروندی استرالیا باید گفت که یک تبعه استرالیایی دارای مسئولیت های در برابر با کشور استرالیا است. برای مثال  باید در انتخابات فدرال و انتخابات محلی دولتی شرکت کند در غیر این صورت باید مجازات های مالی دهد.

ارزش پاسپورت استرالیا

با دریافت پاسپورت دوم از استرالیا می توانید به 160 کشور بدون ویزا سفر کنید. از بین این 160 کشور، 110 تای آن ها اصلا نیاز به دریافت ویزا ندارد و 50 تای بقیه را می توانید در مرز آن کشور ویزای ورود را به سادگی دریافت کنید. تنها نیاز به دریافت ویزا برای 38 کشور دنیا است. جزییات بیشتر در خصوص اعتبار پاسپورت و امتیاز بندی پاسپورت دوم کشورهای مختلف را در صفحه پاسپورت دوم در سایت مشاهده کنید.

پاسپورت استرالیا

پاسپورت استرالیا