پاسپورت دوم

اگر شما تصمیم گرفتید که اقامت اروپا را داشته باشید، یا در حال برنامه ریزی برای مهاجرت به کانادا برای زندگی و کار هستید و یا این که می خواهید مهاجرت به آمریکا کنید، جالب توجه است که بدانید هر کدام از کشورهای مقصد شما برای این کار چه ویژگی ها  دارند و چه مزایایی به شما ارائه می دهند. معمولا به این صورت است که شما ابتدا اقامت موقت و سپس اقامت دائم و پاسپورت دوم خود را دریافت می کنید. دریافت پاسپورت به معنای برخورداری از حقوق و تابعیت آن کشور می باشد. بنابراین آگاهی از مراحل و اعتبار آن بسیار با اهمیت می باشد.

در این صفحه تمامی اطلاعات لازمی را که شما در خصوص پاسپورت دوم نیاز دارید، آورده شده است، تا انتخابی آگاهانه تر داشته باشید.

برای مثال  سوالات زیر را که در خصوص پاسپورت دوم است، بررسی کنید و تا ادامه مقاله برای دریافت جواب این سوالات همراه ما باشید.

( اگر در هر مورد ابهامی بود و یا نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر داشتید می توانید با وکلای مهاجرت شرکت بهارگیت در ارتباط باشید)

 • اعتبار پاسپورت کشور مورد نظر چقدر است؟
 • معیاری که با آن پاسپورت ها امتیاز دهی می شوند، چیست؟
 • هزینه لازم برای خرید پاسپورت چقدر می باشد؟
 • به چه تعداد کشورهایی بدون نیاز به ویزا می توان سفر کرد؟
 • چه تعداد کشورهایی را می توان ویزای آن ها را در خود کشور مقصد دریافت کرد؟
 • آیا پاسپورت دوم مشکلی برای تابعیت اولیه من ایجاد می کند؟
 • بهترین پاسپورت دوم کدام است؟
 • ارزان ترین پاسپورت دوم متعلق به چه کشوری است؟
 • آیا می توان با ثبت شرکت در اروپا، پاسپورت دوم را دریافت کرد؟
 • آیا مهاجرت به اروپا، به معنی دریافت پاسپورت دوم است؟
 • آیا با دریافت اقامت اروپا، می توان به تمام کشورهای اتحادیه اروپا با ویزای شینگن سفر کرد؟
 • آیا دریافت تابعیت با گرفتن پاسپورت بدست می آید؟
 • پاسپورت دومینیکا، پاسپورت امارات و پاسپورت ونزوئلا و پاسپورت گواتمالا و کشورهایی این چنینی چقدر اهمیت دارد؟
 • با پاسپورت ترکیه به چه کشورهایی می توان بدون نیاز به ویزا سفر کرد؟
 • پاسپورت دوم ارزان متعلق به چه کشوری است؟
 • تابعیت کشوری دیگر چه مزایایی برای فرد دارد؟

در جدول روبه رو طبق رده بندی اعتبار پاسپورت های دنیا برای سال 2017 می باشد. همان طور که در جدول زیر مشاهده می کنید، امتیاز پاسپورت ایتالیا برابر با 156 می باشد، یعنی این که اگر شما اقامت ایتالیا را داشته باشید و پاسپورت دوم شما ایتالیایی باشد، شما می توانید به 123 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید و ویزای 33 کشور دیگر را در خود کشور مقصد دریافت کنید.علاوه بر آن شاخص توسعه انسانی آن ها ( شاخص ارائه شده توسط ملل متحد از 1) نیز ارائه گردیده است.

در هر مورد برای اطلاع بیشتر از سایر قوانین مهاجرتی و دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با وکلای مهاجرت شرکت بهارگیت تماس بگیرید.

شاخص توسعه انسانی ویزا در مقصد سفربدون نیاز به ویزا امتیاز پاسپورت کشور
0.916 33 125 125 آلمان 1
0.912 35 123 125 سنگاپور 2
0.907 33 124 157 سوئد 3
0.898 40 117 157 کره جنوبی 4
0.923 32 124 156 دانمارک 5
0.883 32 124 156 فنلاند 6
0.873 32 124 156 ایتالیا 7
0.888 33 123 156 فرانسه 8
0.876 34 122 156 اسپانیا 9
0.944 36 120 156 نروژ 10
0.891 39 117 156 ژاپن 11
0.907 40 116 156 انگلستان 12
0.915 40 115 156 آمریکا 13
0.892 32 123 155 لوکزامبورگ 14
0.930 33 122 155 سوییس 15
0.922 33 122 155 هلند 16
0.890 33 122 155 بلژیک 17
0.855 33 122 155 اتریش 18
0.830 34 121 155 پرتغال 19
0.779 36 118 154 مالزی 20
0.916 38 116 154 ایرلند 21
0.913 41 113 154 کانادا 22

8 مزیت پاسپورت دوم

داشتن پاسپورت دوم علاوه بر این که باعث می شود از مزیت های آن بهره بگیرد، بلکه به فرزندان و نسل شما هم انتقال می یابد. در ادامه 8 مزیت عمده و اساسی پاسپورت دوم توضیح داده شده است.

   1.امکان همیشگی و در دسترس سفر به کشوری دیگر

فرض کنید که کشوری که اقامت آن را دارید، بنا به دلایلی دچار بحران اقتصادی یا سیاسی و… می شود. در این حالت ممکن است مرزهای کشور بسته شوند یا اینکه کشور مقصد شما را نپذیرد و بدون داشتن ویزا امکان سفر وجود نخواهد داشت. ولی اگر شما پاسپورت دوم داشته باشید، می توانید به راحتی به آن جا سفر کنید. مثلا اگر شما اقامت اروپا مثلا اقامت پرتغال را دارید، می توانید در این صورت به اروپا مهاجرت کنید.

برای مثال در چند وقت پیش  که ونزوئلا دچار بحران اقتصادی وتورم زیاد شد و مغازه و فروشگاه ها همه خالی از اجناس بودند، کسانی که پاسپورت دوم را داشتند، به جای این که در صف سفارت بمانند و نهایتا درهای سفارت نیز بر روی آن ها بسته شود، در خانه خودشان در کشور دوم اقامت داشتند و از تلویزیون و از طریق اخبار وقایع را پیگیری می کردند به جای این که مستقیما با این مساله درگیر باشند.

   2.حمایت از سفر و کنترل فرد

پاسپورت شما متعلق به دولتی است که از آن اقامت گرفتید، بنابراین همان طوری که آن ها به شما پاسپورت را تحویل داده اند می توانند از شما بگیرند.

مثال: ادوارد اسنودن

ادوارد اسنودن یک آمریکایی بود که به دلایل افشای اطلاعات به مطبوعات آمریکایی پاسپورت او از طرف دولت آمریکا لغو گردید، یعنی این که دیگر به صورت قانونی حق سفر به هیچ کشوری را نداشت. نهایتا او موفق شد، از طرف کشور روسیه پناهندگی بگیرد. تصور کنید اگر او پاسپورت دوم داشت، در این صورت می توانست با پاسپورت دوم خود آزادانه به کشوری که می خواست سفر کند.  نمونه این مثال و اتفاق بسیار در دنیا اتفاق می افتد.

دولت آمریکا طی قانون شماره H.R 22 که در سال 2015 و در تاریخ 30 دسامبر وضع گردید، این اختیار را بدست آورد در صورتی که بدهی مالیاتی افراد 50 هزار یورو باشد، می تواند پاسپورت شهروندان خود را لغو کند. علاوه بر این، ممکن است طی یک اشتباه ( عمدا، سهوا) بدون نیاز به مدرک و اثبات این کار را نیز انجام دهند!

اگر شما یک پاسپورت داشته باشید، این بدین معناست که یک کشور کنترل کامل روی سفرهای شما دارد و بنابراین دولت تعیین کننده محل زندگی شما خواهد بود. تصور کنید که شما پاسپورت ایتالیا و اقامت اروپا را دارید، در این صورت می توانید در صورت هرگونه مشکلی به اروپا سفر کنید.

     3. فاصله گیری از مواضع سیاسی کشور مورد نظر

داشتن یک ملیت خاص، نشان دهنده داشتن مواضع سیاسی خاص می باشد، بنابر این ممکن است با کشورهایی که سیاست آن ها مخالف با سیاست های کشور شماست، مشکلاتی ایجاد شود. برای مثال شهروندان آمریکا به دلیل سیاست های دولت این کشور، در دنیا مخالفان زیادی دارند اما اگر آن ها اقامت کشوری دیگر را نیز داشته باشند، می توانند از این دشمنی ها و مخالفت ها در امان باشند.

 

    4. فواید مالیاتی

می توانید با سفر کردن به کشوری که مالیات کمتری دارد، از بارمالیاتی آزاد شوید. به طور مثال شهروندان آمریکایی که پاسپورت دوم دارند، می توانند حداقل 100 هزار یورو درآمد را که در خارج از امریکا بدست آورند، بدون پرداخت مالیات داشته باشند.

    5. گزینه های بیشتر بین المللی

اگر شما شهروند آمریکا باشید، مطمئنا به این نتیجه دست یافتید که بسیاری از حالت های انتخابی شما در سطح بین الملل به دلیل ملیت آمریکایی شما امکان پذیر نمی باشد.

به موجب قانونی تحت عنوان FATCA (تصویب شده در سال 2010 در آمریکا) که مربوط به قانون حسابرسی حساب های آمریکایی در خارج آمریکا می باشد، حساب های شما تحت بررسی می باشد.

در نتیجه خیلی از موسسات و شهروندان آمریکایی و حتی افرادی که مهاجرت به آمریکا کردند، نمی خواهند با حساب خود به عنوان یک شهروند آمریکا تجارت انجام دهند. در چنین حالتی وجود پاسپورت دوم راه حل این قضیه است.

    6.سفرهای بیشتر بدون نیاز به ویزا

شهروندان آمریکایی انتخاب های زیادی برای سفر به نقاط مختلف دنیا دارند، اما بازهم محدودیت هایی وجود دارد.برای مثال برای سفر به روسیه، چین، برزیل باید درخواست ویزا دهند که ملزم هزینه و زمان است. دریافت پاسپورت ایتالیایی، به شما اجازه اقامت و سفر در اتحادیه اروپا را می دهد، به گونه ای که می توان گفت شما اقامت اروپا را با پاسپورت دوم خود بدست آوردید. به همین ترتیب، دریافت پاسپورت شیلی مجوز دریافت سفر به تمام کشورهای آمریکایی جنوبی و حتی روسیه را می دهد. لذا پاسپورت دوم به معنای داشتن گزینه های بیشتر برای سفری راحت است

     7.انصراف از شهروندی

داشتن پاسپورت دوم یعنی این که شما دو شهروندی در اختیار دارید و هر وقت که خواستید می توانید  به هر دلیلی یکی از آن ها را لغو کنید. گرچه در همین لحظه که به این موضوع فکر میکنید، شاید به نظر شما کار منطقی نباشد اما به هر دلیلی اگر خواستید این کار را انجام دهید، این حق را دارید

     8.فواید دیگر

ممکن است ویژگی ها و امتیازاتی که کشوردوم به شما ارائه می دهد، برای شما بسیار بااهمیت باشد. برای مثال دولت روسیه و برزیل شهروندان خود را که مرتکب جرمی در سراسر دنیا شدند و در آن شراکت داشتند، را به کشور مورد نظر تحویل نمی دهد.

علاوه بر این فرزندخوانده های شما نیز پاسپورت دوم را دریافت خواهند کرد، که این یکی از بهترین چیزهایی است که می توان ذکر کرد.

پاسپورت دوم

فروشگاه خالی ونزوئلا

برخی آمارها در خصوص اخذ پاسپورت دوم

طبق بررسی های انجام شده توسط CS Global Partners  در سال 2017، 87% مردم دوست دارند که پاسپورت دوم داشته باشند که برنامه  بیش از 34% آن ها سرمایه گذاری در شهروندی دوم است.  جالب توجه این جاست که 68/80 % آن ها تمایل به سرمایه گذاری یا واگذاری 5% درآمد سالانه خود برای شهروندی دوم می باشند- چیزی بیشتر از هزینه اجاره ماهانه یک خانه!

با بررسی برنامه های اقامت اروپا، اقامت انگلستان و برنامه های مهاجرت به کانادا، مهاجرت به آمریکا و… متوجه می شویم از این بین، 20% آن ها به سرمایه گذاران در ازای بخش تجارت، املاک و مستغلات و اوراق قرضه دولتی خانه جدید در آن کشور می دهند. بعضی از این کشورها با ارائه برنامه های سرمایه گذاری به متقاضیان فرصت خرید پاسپورت دوم را برای آن ها فراهم می کنند که از میزان 200 هزار دلار شروع می شود.

طبق صحبت های Nuri Katz، متخصص برنامه های سرمایه گذاری کسب اقامت دریافت پاسپورت دوم و حتی سوم برای افراد پولدار دوجنبه می تواند داشته باشد. یکی از نظر اینکه امکان سفر بیشتری برای آن ها فراهم می کند- دوم این که مانند خرید یک خودرو لوکس می تواند باعث جلب نظر مردم شود. علاوه بر این ها دریافت پاسپورت دوم فواید مالیاتی زیادی دارد. از این حیث می توان با توجه به میزان مالیات پایین تر کشور دوم سرمایه را مدیریت کرد.

در بین مردم ملل مختلف، بیش از 100 هزار نفر ازمردم چین با سرمایه گذاری 25 میلیارد دلاری در دهه گذشته بیشترین سرمایه گذاری را برای دریافت اقامت و پاسپورت دوم انجام داده اند.

با این حال بین برنامه های اقامتی(Residency program)  و اقامت بوسیله سرمایه گذاری (CIPs) تفاوت وجود دارد. با سرمایه گذاری می توان اقامت دائم یک کشور را بدست آورد و منجر به دریافت پاسپورت دوم می شود و همچنین قابل انتقال به نسل های بعدی است. اما در مقابل ویزای اقامتی با تغییر قانون ممکن است تغییر کند، اما در هر حال راه کم هزینه تری برای زندگی در کشوری دیگر می باشد.

( به دلیل تغییرات در قوانین ویزا کشورهای مختلف بهتر است برای اطلاع از آخرین اخبار در خصوص ویزای شینگن و پاسپورت و قوانین مهاجرتی با وکلای مهاجرت شرکت بهارگیت تماس بگیرید)

پاسپورت دوم

پاسپورت دوم