از حدودا 30 سال پیش تا به الان مردم کشورهای اتحادیه اروپا می توانند بدون نیاز به دریافت ویزای کشور عضو عهدنامه شینگن به آن جا سفر کنند. به عبارت ساده تر ویزای شینگن در حکم ویزای اروپا است. با اخذ ویزای شینگن از کشور مقصد در اروپا، ابتدا می بایست به آن کشور وارد شد و سپس از آن ها به سایر کشورهای عضو شینگن سفر کرد.

برای روشن شدن بیشتر موضوع ادامه مبحث به صورت سوال و جواب آمده است.

کشورهای عضو شینگن ؟

محدوده شینگن شامل 26 کشور می باشد که شهروندان هریک از این 26 کشور می توانند بدون نیاز به ویزا و آزادانه به سایر کشورها سفر کنند. از این تعداد، 22 تای آن ها کشورهای عضو توافق شینگن اروپا و 4 تای باقی مانده متعلق به انجمن تجارت آزاد اروپا ( EFTA)می باشند. منطقه شینگن بخش بزرگی از اتحادیه اروپا را شامل می شود. اما کشورهای که خارج این محدوده هستند، انگلستان، رومانی، بلغارستان، کرواسی، اکراین و صربستان می باشند.

چه کسانی به ویزای شینگن احتیاج دارد؟

شهروندان غیر اتحادیه اروپا و مهاجران به اروپا برای ورود به منطقه شینگن باید ویزای شینگن را دریافت کنند. البته استثناعاتی نیز برای بعضی از کشورها وجود دارد، بدین صورت که با وجود این که عضو منطقه شینگن نیستند ولی می توانند به این منطقه آزادانه سفر کنند.

انواع ویزای شینگن؟

به طور کلی چهار نوع ویزای شینگن داریم.

ویزای A  (ویزای سفر هوایی)- Airport Transit Visa

اخذ ویزای شینگن A، برای مسافرانی که می خواهند پروازی از کشور عضو شینگن داشته باشند، ضروری است. به عبارت دیگر پرواز از کشوری غیر عضو قرارداد شینگن به کشور غیرعضو دیگری از طریق کشور واسط عضو قرارداد شینگن نیاز به استفاده از نوع ویزای شینگن A  دارد.

ویزای B  ( ویزای عبور) Transit Visa

دریافت ویزای شینگن B باعث می شود که دارنده آن بتواند از کشورهای عضو شینگن به سایر کشورهای غیر عضو سفر کند (بوسیله ماشین، هواپیما..)  تا زمانی که سفر آن بیشتر از 5 روز طول نکشد.

ویزای   C (ویزای توریستی)-  Short  Term Visa

این ویزا دارای مدت اعتبار محدودی می باشد که به دارنده آن اجازه اقامت در زمان محدودی در کشورهای عضو شینگن را می دهد.

ویزای D  (ویزای ملی)

این ویزا به افرادی که به محدوده شینگن برای تحصیل، کار یا اقامت دائم وارد می شود، اعطا می گردد.

کشورهای عضو شینگن اروپا

کشورهای عضو شینگن اروپا

لینک منبع

https://www.schengenvisainfo.com/

بیشتر بخوانید: روش های مهاجرت به استرالیا – ویزای سرمایه گذاری استرالیا- اقامت دائمی و موقتی استرالیا