مهاجرت به استرالیا

برای دریافت اقامت استرالیا دو حالت وجود دارد. اقامت موقت یا اقامت دائمی. اقامت موقت به شهروندان غیر استرالیایی اجازه می دهد برای مدت زمانی مشخص در استرالیا و متناسب با ویزایی که دارند، اقامت داشته باشند. اقامت موقت استرالیا از طریق ویزای خانوادگی، توریستی، تحصیلی، کاری یا پزشکی و … بدست می آید. بیشتر این روش های اقامت موقت در اصل مسیری برای دریافت اقامت دائم استرالیا می باشند.

پروسه اقامت استرالیا

برای درخواست ویزا اقامت استرالیا پیش نیازهایی لازم می باشد که بعضی از آن ها باید در زمان ارائه درخواست را تامین  گردد، در غیر این صورت ورود به استرالیا امکان پذیر نمی باشد. تمامی ویزاهای استرالیا نیازمند تاییدیه سلامتی و شخصیتی و معیارهای منافع عمومی هستند.

با توجه به نوع ویزا و درخواست اقامتی، شرایط و زمان لازم برای دریافت ویزا متفاوت می باشند. اما طبق یک قاعده کلی دولت استرالیا، روند پاسخگویی به درخواست هایی که منفعت بیشتری برای این کشور داشته باشد، سریع تر می باشد. برای مثال شخصی که از طریق ویزای کاری (Skill worker) اقدام می کند، کمی زودتر می تواند ویزا را از شخصی که از طریق خانوادگی  (family  visa) اقدام می کند دریافت کند.

اقامت دائم استرالیا

برای دریافت اقامت دائم استرالیا، درخواست کنندگان باید حداقل 2 سال از 5 سال در استرالیا بوده باشند، یعنی اینکه در 5 سال گذشته که به طریقی اقامت موقت را دریافت کرده بودند، 2 سال در استرالیا مجموعا زندگی کرده باشند، در این صورت می توانند درخواست اقامت دائم دهند.

اقامت استرالیا

پرت استرالیا

استرالیا

استرالیا جز کشورهای متحد المنافع می باشد که شامل مجموع الجزایر کوچکی است که با هم تشکیل یک قاره را می دهند. استرالیا ششمین کشور وسیع دنیا  و از اولین کشورهای بود که دموکراسی را در دنیای مدرن ایجاد کرد. کشور متحد المنافع استرالیا در سال 1901تشکیل شد که شامل شش منطقه و مجموعه الجزایر است که دارای سیستم حکومتی لیبرال دموکراسی است. جمعیت آن 24 میلیون نفر می باشد که در مرکز و مناطقع شهری در شرق و جزایر متمرکز هستند.

استرالیا کشوری ثروتمند و پیشرقته و توسعه یافته در جهان می باشد به گونه ای که 12 امین کشور اقتصادی دنیا به شمار می آید. در سال 2015 نیز، با متوسط رشد اقتصادی 2/9%، 25 امین سال را با رشد اقتصادی همواره صعودی طی کرد. در شاخص توسعه انسانی سازمان ملل متحد نیز، دومین کشور است.

اقامت استرالیا از طریق سرمایه گذاری

برای دریافت اقامت استرالیا از طریق سرمایه گذاری، 4 روش وجود دارد.

الف) ویزای نوآوری کسب و کار( The Business Innovation stream)

این حالت مخصوص متقاضیانی است که دارای مهارت های کسب و کار هستند و می خواهند فعالیت کسب و کار جدید را در استرالیا ایجاد کنند یا توسعه دهند. این افراد باید توسط دولت ایالتی معرفی گردند.

ب) ویزای سرمایه گذاری ( The Investor stream)

در این حالت سرمایه گذاران با سرمایه گذاری حداقل 1.5 میلیون دلاری در ایالات استرالیا برای دریافت اقامت اقدام می کنند. این سرمایه گذاری نیز باید در ایالت های استرالیا حفظ گردد. این سرمایه گذری نیز باید توسط دولت ایالتی تایید گردد.

ج) ویزای سرمایه گذاری قابل توجه (The Significant Investor stream)

این روش نیازمند سرمایه گذاری به میزان 5 میلیون دلار است. در این حالت نیز باید سرمایه گذاری از سوی ایالت های استرالیا یا کمیسیون تجارت و سرمایه گذاری استرالیا (Austrade) به نمایندگی از دولت استرالیا تایید گردد و حفظ شود.

د) ویزای سرمایه گذاری پریموم  ( The Premium Investor stream)

این روش سرمایه گذاری نیاز سرمایه گذاری به میزان 15 میلیون دلار می باشد که باید حفظ گردد. در این حالت کمیسیون تجارت و سرمایه گذاری استرالیا می تواند به نمایندگی از دولت استرالیا مجوز سرمایه گذاری را دهد.

اقامت استرالیا

استرالیا

تمام افراد دنیا حتی کسانی که اقامت دائم اروپا را دارند به غیر از شهروندان نیوزلند برای سفر به استرالیا باید ویزا دریافت کنند.

پاسپورت استرالیا

کودکی که در استرالیا متولد شده است و آن خانواده اقامت دائم استرالیا یا شهروندی استرالیا ( پاسپورت استرالیا) را داشته باشند، شهروند استرالیا به حساب می آید. همچنین در صورتی که خارج از استرالیا متولد شده باشد ولی خانواده آن شهروند استرالیا باشند، در این صورت نیز شهروند استرالیا ( دارنده پاسپورت استرالیا) به حساب می آید.

متقاضی پاسپورت استرالیا ( شهروندی استرالیا) بعد از 4 سال اقامت قانونی در استرالیا، که طی 12 ماه گذشته اقامت دائم (Permanent resident)  داشته است، می تواند برای شهروندی استرالیا اقدام کند و پاسپورت آن را دریافت کند. البته باید در یک مصاحبه قبل از آن شرکت کند و یک سری تعهدات دهد.

با دریافت پاسپورت استرالیایی می توان بدون محدودیت به استرالیا وارد شد یا خارج شد و از مزایای تحصیل رایگان یا با هزینه کم استفاده کرد. دولت استرالیا هم مشکلی با چند شهروندی بودن ندارد. یعنی می توان با حفظ تابعیت و پاسپورت کشور اول، تابعیت و پاسپورت کشور استرالیا را نیز دریافت کرد.

البته در کنار سایر فواید شهروندی استرالیا باید گفت که یک تبعه استرالیایی دارای مسئولیت های در برابر با کشور استرالیا است. برای مثال  باید در انتخابات فدرال و انتخابات محلی دولتی شرکت کند در غیر این صورت باید مجازات های مالی دهد.

پاسپورت استرالیا

پاسپورت استرالیا