ویزای کاری مهاجرت به آمریکا (ویزای eb3 آمریکا)

ویزای Eb3 آمریکا  برگرفته از کلمات Employment-Based  می باشد که بر خلاف ویزای eb5  آمریکا که نیاز به سرمایه گذاری دارد، نیاز به سرمایه گذاری و انتقال سرمایه ندارد. در حقیقت ویزای EB3، ویزای کار آمریکا می باشد، که از طریق پذیرش درخواست کارجویان خارجی از سوی شرکت های آمریکایی صورت می گیرد. روال انجام کار به این شکل است که  در صورت عدم وجود نیروی کاری متخصص یا نیروی عادی با سابقه کار، کارفرمایان  که واجد شرایط برای استخدام نیروی کاری بین المللی هستند، می توانند تقاضای نیروی متخصص یا افراد دارای سابقه کار دهند.  افراد در صورت موفقیت در این مرحله می توانند برای اقامت دائم و دریافت گرین کارت آمریکا اقدام کنند.

تعداد افرادی که هر ساله در این برنامه پذیرفته می شوند، 40 هزار نفر می باشد که موفق به گرفتن گرین کارت آمریکا ( کارت اقامت دائم آمریکا) می شوند.

usa migration tourist

دسته بندی ویزای کاری آمریکا (ویزای eb3 آمریکا)

به طورکلی ویزای EB3  آمریکا دارای سه حالت مختلف می باشد.

الف) ویزای EB3  مخصوص کارگران حرفه ای (کارگر ماهر) professional workers

این ویزا مخصوص نیروهای کاری است که دارای مدرک لیسانس از آمریکا یا مدرک معادل از سایر کشورها دریافت کرده باشند و از سمت یک شرکت آمریکایی پیشنهاد کاری داشته باشند.

ب) ویزای EB3 مخصوص نیروهای متخصص skilled workers

اگر به دنبال مهاجرت آمریکا از طریق تخصص هستید، این دسته از ویزای EB3 آمریکا متناسب با نیاز شما است. برای اخذ ویزای EB3  آمریکا در این حال باید متقاضی کار دارای حداقل 2 سال سابقه کاری داشته باشد و همچنین تقاضای نیروی کاری و پذیرش نیرو از یک شرکت آمریکایی باشد. به عبارت دیگر مهاجرت به آمریکا از طریق تخصص

ج) ویزای EB3 برای نیروهای غیرمتخصص unskilled workers- Other workers

برای دریافت ویزای EB3  در این حالت تجربه کاری 2 ساله لازم نمی باشد و بنابراین با درخواست پذیرش از یک شرکت آمریکایی با سابقه کاری کمتر از 2 سال می توان برای این ویزا آمریکا اقدام کرد.

مزایای ویزای کاری آمریکا (ویزای eb3 آمریکا)

الف) کارجو در صورتی که به مدت 1 سال در آمریکا کار کند، می تواند گرین کارت آمریکا را دریافت کند. گرین کارت مجوز اقامت دائم و زندگی در ایالات متحده می باشد.

ب) با اخذ ویزای کاری، می توان برای همسر و فرزندان زیر 21 سال نیز درخواست اقامت داد.

ج) می توان بدون محدودیت در تعداد و زمان سفرها مانند سایر شهروندان آمریکا، از آمریکا به سایر کشورهای دنیا سفر کرد.

ویزای کاری آمریکا

ویزای کاری آمریکا

سوالات متداول در خصوص ویزای کاری آمریکا

ویزای EB3  چیست؟

ویزای EB3، ویزای کاری آمریکا می باشد، که دلیل اصلی آن نیاز نیروی کاری کشور آمریکا است که به کارجویان پذیرفته شده مجوز اقامت و زندگی در آمریکا داده می شود.

آیا همسر و خانواده هم شامل ویزای EB3  می شود؟

بله- امکان همراه بردن همسر و فرزندان زیر 21 سال برای دارندگان ویزای EB3 می باشد.

چگونه می توانم ویزای EB3 آمریکا را دریافت کنم؟

در مرحله اول شما باید کارفرما صاحب صلاحیت در آمریکا پیدا کنید و متقاعدش کنید که شرایط لازم برای اقامت دائم و کار در آمریکا را دارید.

در مرحله دوم باید کارفرما درخواست خودش را مبنی بر اعلام پیداکردن نیروی کاری و دریافت صدور گواهی اشتغال دائم   با پر کردن فرم ETA   شماره 9089  (قبلا فرم ETA، شماره 750 بود) تحویل اداره اشتغال کارگران (ETA) دهد.

در مرحله سوم  خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا (USCIS= United States Citizenship and Immigration Services) باید درخواست کارگران خارجی، را تایید یا رد کند. (فرم I-140)

در مرحله چهارم درخواست از سوی وزارت امور خارجه مورد بررسی قرار می گیرد و به آن نمره داده می شود.

در این مرحله ویزای شما آماده می باشد، اگر در آمریکا باشید که مستقیما می توانید آن را دریافت کنید ولی در غیراین صورت باید از طریق سفارت آمریکا در کشور خود آن را پیگیری کنید.


مدارک لازم ویزای کاری آمریکا

الف) در صورتی که متقاضی از طریقه ویزای کارگر ماهر) (professional workers  اقدام کرده باشد، باید مدرکی برای اثبات تحصیلات دانشگاهی لیسانس ارائه کند.

علاوه بر این در صورتی که عضو انجمن و گروه های تخصصی هستید، باید مدرکی برای اثبات آن ارائه دهید.

ب) در صورتی که کارجو به عنوان نیروی متخصص (skilled workers) برای مهاجرت به آمریکا اقدام کرده باشد، باید سوابق کاری خود را با ارائه مدارکی مرتبط اثبات کند

ج) در حالتی که  از طریق نیروی غیرمتخصص و کارگر عادی برای مهاجرت آمریکا اقدام انجام شده باشد، باید به طریقی صلاحیت متقاضی و شایستگی آن با ارائه مدارکی نشان داده شود که موجب انتخاب کارجو در بین بقیه افراد شود. از این دسته تعداد 10 هزار نفر از 40 هزارنفری که واجد شرایط دریافت گرین کارت آمریکا (اقامت دائم آمریکا) می شوند، قرار دارند.

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا