ابتدا باید اعضای خانواده شما ( شهروند کشورهای غیر اتحادیه اروپا) به کشوری که شما ساکن هستید، بیایند. در این صورت آن ها می توانند پس از 3 ماه ورود به کشور مورد نظر، درخواست اقامت خود را به مرکز پلیس منطقه  یا Town Hall ( ساختمانی مانند شهرداری ها در ایران- که البته متفاوت تر از آن می باشد و چنین ساختمانی در ایران نداریم)، اعلام کنند. مدارک لازم برای دریافت کارت اقامت اروپا  ( residence card) برای اعضای خانواده عبارتند از:

  • پاسپورت معتبر
  • مدرک معتبر برای تایید این که شما عضو اتحادیه اروپا هستید.
  • تایید روابط خانوادگی ( گواهی ازدواج، تولد)
  • برای فرزندان بزرگتر- اثبات سن زیر 21 سال و وابستگی به شما
  • برای پدر و مادر- اثبات وابستگی به شما
  • برای سایر اعضای خانواده- اثبات وابستگی آن ها به شما و این که تامین سلامت و مراقب های آن ها نیازمند حمایت شماست.
  • برای پارتنرهایی که ازدواج نکردند- اثبات رابطه طولانی مدت و ماندگار

بررسی درخواست توسط مسئولان مربوطه برای تایید یا رد پرونده، 6 ماه طول می کشد. در صورتی که خبری به شما داده نشد، می توانید از طریق  assistance servicesپیگیری های لازم را انجام دهید. تا زمانی که پرونده آن ها در حال بررسی باشد، آن ها می توانند در کشور مورد نظر اقامت داشته باشند، حتی اگر اعتبار پاسپورت آن ها تمام شده باشد.

اگر درخواست آن ها پذیرفته نشود، به صورت کتبی با ذکر دلایل به اطلاع آن ها خواهد رسید. همچنین روند بررسی اعتراض به تصمیم و زمان آن نیز اعلام می گردد.

اگر درخواست آن ها نیز پذیرفته شود، کارت اقامت اروپا معمولا بدون دریافت هزینه صادر می گردد. در صورت داشتن هزینه نیز، مقدار آن مانند سایر مدارک مشابه خواهد بود.

اعتبار کارت اقامت 5 ساله ( ممکن است با توجه به برنامه اقامت شما کمتر نیز باشد) است.

هر گونه تغییر آدرس نیز باید به مسئولان مربوطه اعلام گردد.

اعضای خانواده می توانند با دریافت کارت اقامت دائم اروپا به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند. اما برای زندگی در آنجا، باید مجددا درخواست کارت اقامت  دهند. در این حالت تا زمانی که آن ها به شما وابسته هستند، شما نیز باید با آن ها باشید.

اقامت اروپا

اقامت اروپا